17-18.01.2024 – nasi ratownicy wspomagali zabezpieczenie medyczne imprezy Everest Run. Mieliśmy przyjemność być świadkami pierwszego wejścia na wysokość Everestu, które należy do Bartłomieja Całki. Żeby to osiągnąć musiał wejść 55razy na 42 piętro warszawskiego wieżowca Skyliner. W sumie w ciągu 24h Bartłomiej wszedł na 42 piętro aż 98 razy!

01.02.2024 – po dłuższej przerwie odwiedziliśmy podopiecznych Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej. .W ramach działań wykonaliśmy pomiar podstawowych parametrów życiowych, takich jak ciśnienie krwi czy saturacja u podopiecznych, wykonaliśmy kilka opatrunków oraz udzieliliśmy wsparcia psychicznego.

styczeń 2024 – w dwa styczniowe weekendy byliśmy w Łodzi gdzie szkoliliśmy kadrę ZHA Pathfinder. Uczestnicy zajęć mieli już za sobą wcześniejsze zajęcia teoretyczne na których obejrzeli masę materiału filmowego przygotowanego przez Instruktora – Ratownika Medycznego. Na naszych szkoleniach skupiliśmy się więc głównie na praktyce, symulacji najczęstszych urazów i stanów nagłych. Przygotowaliśmy masę scenariuszy, gdzie uczestnicy musieli się zmierzyć z uporządkowaniem zdobytej wiedzy i przekuciem jej w działanie. Na koniec wszyscy przeszli egzamin, oczywiście z wynikiem pozytywnym. Zmęczeni, ale zadowoleni z siebie 🙂 . Dziękujemy za zaproszenie, stworzenie dobrych warunków i ciepłe przyjęcie ❤

28.01.2024 – graliśmy ze Sztab WOŚP w Grodzisku Mazowieckim w Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki.
Przez 5h można było razem z nami ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy – prowadzenie RKO, tamowanie krwotoków, postępowanie przy zakrztuszeniach i postępowanie z osobą nieprzytomną oddychającą.
Można było zdobyć nagrody ufundowane przez Grupa Emermed (dziękujemy ❤️) – tym którzy najlepiej prowadzili RKO rozdaliśmy apteczki osobiste oraz breloczki z rękawiczkami. Przez pięć godzin ćwiczyło razem z nami ponad sto osób 😍❤️ dzięki czemu zwiększyliśmy szansę na uzyskanie pierwszej pomocy ogromnej liczbie potencjalnych potrzebujących.

Dzięki Waszej hojności, mimo że byliśmy na końcu i zanim do nas dotarliście to obdarowywaliście już kilka puszek, udało nam się zebrać ponad 860zł ❤️👍🏻Dziękujemy wszystkim za udział, za wrzutki do puszki i za dobrą energię.

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ w 2023 ROKU

  • w sumie przez ponad 100h ćwiczyliśmy nasze umiejętności ratownicze
  • nasi ratowniczy przeszli dwa egzaminy wewnętrzne
  • do naszej grupy dołączyła trójka nowych ratowników

8-10.12.2023 – Śląsk przywitał nas mroźną pogodą, ale niezwykle ciepłym przyjęciem przez druhów z GRS OSP Ruda Śląska (mimo tego, że my warszawiŏki ;-)). Z tą ekipą spotkaliśmy się kilka razy na manewrach, a na ostatnich mieliśmy okazję współpracować, dłużej pogadać i okazało się, że jesteśmy podobnie zestrojeni 🙂 W kilka chwil powstał pomysł na wspólne ćwiczenia. Wysoki poziom przygotowania i super atmosfera sprawiły, że było nam przykro, że to tylko 2 dni 🙂

Działania pod znakiem „Współpraca 2023” to był szereg profesjonalnie przygotowanych pozoracji zdarzeń nagłych, do których byliśmy dysponowani przez sztab wraz z zespołami OSP i GRS. Razem z nami ćwiczyli uczniowie klasy mundurowej IV LO im. H.C. Hoovera w Rudzie Śląskiej. W rolę pozorantów wcielili się uczniowie wspomnianego liceum i szereg innych osób, którym należą się wielkie brawa za rewelacyjną grę aktorską i wytrwałość w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Zadania dotyczyły różnorodnych stanów zagrożenia życia i zdrowia i odbywały się w różnych lokalizacjach – od symulacji zdarzeń w przestrzeni domowej, magazynowej, wody, lasu do ruchu ulicznego i zdarzenia masowego – wypadek w ruchu drogowym z dużą liczbą poszkodowanych.

Dwa dni krzyków, płaczu, krwi, przedzierania się przez zaspy, przemoczonych nóg, przemarzniętych dłoni, wychłodzenia, huku wystrzałów i potłuczonych szyb, zrozpaczonych rodzin – to na szczęście tylko symulacje 🙂 Po wszystkim można było przegadać i przeanalizować co można było zrobić lepiej i zapytać poszkodowanych, jak to było z ich punktu widzenia.

Takie działania to z jednej strony duma i zadowolenie, że czas poświęcony na ćwiczenia daje efekt w dobrej ocenie naszych działań, ale też zimny kubeł na głowę, że jeszcze dużo do zrobienia i wiemy co poprawić, co z pokorą wywozimy w Rudy Śląskiej wraz z pięknym Pucharem i Dyplomem, który znajdzie się na honorowym miejscu w naszej siedzibie 🙂🙂🙂

Wielkie podziękowania dla wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w to wydarzenie
:GRS OSP Ruda Śląska
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach
Druid
Pokoju 13
TermMed Transport Medyczny/Sanitarny
OSP Ruda Śląska
Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych
IVLO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej
PhotoBzik

29.11.2023 – nasi ratownicy poprowadzili zajęcia z pierwszej pomocy dla podopiecznych Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 SOS w Warszawie. Pokazaliśmy jak zadbać o bezpieczeństwo, jak sprawdzić czy osoba poszkodowana oddycha, jak postępować z osobą nieprzytomną oddychającą, jak ułożyć w pozycji bezpiecznej oraz jak w przypadku NZK prowadzić resuscytację z użyciem AED.

18.11.2023 – podjęliśmy współpracę z Pierwszy Ratownik. Idea inicjatywy Pierwszy Ratownik jest nam bardzo bliska. Jej główne założenia to:

1. Stworzenie największej sieci Pierwszych Ratowników, aby ratować życie szybciej i skuteczniej.
2. Wykorzystanie najnowszych technologii do skrócenia czasu potrzebnego do uratowania życia – aplikacja i sprzęt.
3. Wyszkolenie w Polsce 120 tys. instruktorów oraz 5 mln ludzi z zakresu Pierwszej Pomocy w 5 lat!
4. Stworzenie aplikacji z bazą AED dostępnych w Polsce.

Nasi Ratownicy będą pomagać w testowaniu aplikacji oraz w tworzeniu aktualnej bazy AED poprzez dodawanie oraz weryfikowanie informacji o dostępnych AED. Zachęcamy do zajrzenia na profil Pierwszy Ratownik oraz na stronę www https://pierwszyratownik.pl/

10.11.2023 – nasi ratownicy poprowadzili zajęcia z pierwszej pomocy dla maluchów z Przedszkola nr 19 w Warszawie. Takie zajęcia lubimy najbardziej, bo wierzymy, że czym skorupka za młodu.. 🙂

29.10.2023 – na zaproszenie Naczelnika SOPR Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe uczestniczyliśmy w spotkaniu podsumowującym działania w Świętokrzyskim Parku Narodowym w wakacyjnym sezonie 2023. Podczas weekendowych dyżurów w Górach Świętokrzyskich ratownicy udzielali pomocy 78 razy. Była to dodatkowo świetna okazja do wspólnych ćwiczeń wraz z ratownikami SOPR Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dziękujemy za wspólny czas, wspólne dyżury, naukę, rozmowy, szkolenia i już snujemy plany na przyszły rok 🙂

5-6.10.2023 – czwartek i piątek spędziliśmy na Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze Mazury. Podczas zadań nocnych i dziennych zmierzyliśmy się z 16 pozoracjami, na których czekały na nas różne wyzwania – upadek z wysokości, próba samobójcza, wstrząs anafilaktyczny, oparzenie barszczem Sosnowskiego, NZK, wypadek w wodzie. Nie ominęło nas także zadanie sprawnościowe. Było bardzo intensywnie.

Po dwóch dniach zmagań przyszedł czas na podsumowanie wyników. Udało nam się zdobyć III miejsce na 15 zespołów. Dziękujemy organizatorom za przygotowanie Manewrów, pozorantom i sędziom oraz wszystkim uczestnikom.

Laureaci:
🥇Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Anikar
🥈Grupa Poszukiwawczo Ratownicza OSP Chełchy
🥉Niezależna Grupa Ratownicza R1
🏅GRS OSP Ruda ŚląskaGratulujemy!


GRS OSP Ruda Śląska
Pomorska Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza GRYF
WGPR – Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza
Ochotnicza Straż Pożarna we Mstowie
Podwodnik Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych
Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Anikar
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Żary
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Chełchy
OSP Klimontów
OSP Wyszonki Kościelne
Centrum Edukacji Mundurowej
Fundacja Anikar

część zdjęć mamy od GRS OSP Ruda Śląska oraz Podwodnik Szkoła Ratownictwa. Dziękujemy.

30.09.2023 – nasi ratownicy wspierali druhów z OSP Uwieliny w przeprowadzeniu warsztatów z działań w sytuacjach kryzysowych.Warsztaty adresowane były do mieszkańców okolicznych miejscowości, a ich program obejmował m.in. ewakuację z zadymionego pomieszczenia, poprawne używanie sprzętu gaśniczego, postępowanie na miejscu wypadku samochodowego i pierwszą pomoc.

Uczestnicy warsztatów pod okiem naszych ratowników mogli w praktyce przećwiczyć postępowanie w przypadku zatrzymania krążenia, a także dowiedzieć się jak używać urządzenia AED, jak ułożyć osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej oraz skutecznie działać w przypadku zadławienia.

Pomimo niezbyt ładnego przedpołudnia pogoda ostatecznie dopisała i liczne grono uczestników mogło w pełni skorzystać z przygotowanych zajęć.

23.09.2023 – szkoliliśmy instruktorów wspinania z Siga Siga – szkoła wspinania. Staraliśmy się, by w szkoleniu było jak najwięcej praktyki, oraz by pozoracje oddawały zdarzenia, z którymi instruktorzy mogą się spotkać podczas swojej pracy na ściankach wspinaczkowych lub w skałach. Była między innymi nauka zdejmowania brudnych rękawiczek, RKO, tamowania krwotoków, radzenia sobie z ekspresem wbitym w dłoń, złamaniem ręki czy amputacją palca. Intensywne sześć godzin z bardzo zaangażowaną grupą. Dziękujemy!

22.09.2023 – nasi ratownicy odwiedzili warszawskie Przedszkole Baśniowy Dworek. Dzieci były zachwycone, chętnie uczyły się bandażowania a z pozycją bezpieczną radziły sobie lepiej niż nie jeden dorosły.

12.09.2023 – szkoliliśmy z pierwszej pomocy maluchy z jednego z warszawskich przedszkoli. Tak zaangażowanych kursantów życzymy wszystkim instruktorom 🙂

07.09.2023 – szkoliliśmy kolejnych kursantów z pierwszej pomocy.

05.09.2023 – dwójka naszych rekrutów – Monika i Łukasz – przeszła pozytywnie egzamin dopuszczający i tym sposobem są już oficjalnie pełnoprawnymi ratownikami w naszej grupie. Gratulujemy!

27.08.2023 – mieliśmy przyjemność uczestniczyć w plenerowej zabawie edukacyjnej „Ciuchcia Zdrowia” organizowanej przez Fundację Krzepki Maluch, gdzie na naszym stanowisku dzieci wraz z rodzicami mogły poznać lub przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Brawa dla organizatorów za świetną organizację i dziękujemy za zaproszenie.

12-13.08.2023 – kolejny weekend, podczas którego nasi ratownicy wspierali SOPR Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe na dyżurach w Górach Świętokrzyskich.

5-6.08.2023 – nasi ratownicy weekend spędzili w Górach Świętokrzyskich wspierając na dyżurach ratowniczych SOPR Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Przed rozpoczęciem dyżuru, gdy za oknem szalała burza, przejrzeli i sprawdzili sprzęt. Gdy aura się poprawiła wyruszyli na szlak. Mimo trudnych warunków – było mgliście i ślisko – na szczęście nikt nie potrzebował pomocy.

23.07.2023 – nasi ratownicy dyżurowali w Świętokrzyski Park Narodowy gdzie dbali o bezpieczeństwo turystów na szlakach.

22.07.2023 – w wakacje zawsze zmieniamy formułę naszych ćwiczeń – zamiast spotkań co dwa tygodnie spotykamy się raz w miesiącu, ale na całodniowe ćwiczenia. W sobotę 22 lipca ćwiczyliśmy przez 8h doskonaląc swoje umiejętności na przygotowanych pozoracjach. Staraliśmy się, by były jak najbardziej realistyczne.

15.07.2023 – czwórka naszych ratowników wzięła udział w Mistrzostwa w Ratownictwie KPP.

W ponad 30stopniowym upale przyszło nam zmierzyć się z 13 pozoracjami. Pomocy udzielaliśmy między innymi ofierze ataku dzika, osobom poszkodowanym po wybuchu butli gazowej, osobie potrąconej przez skuter wodny, ofiarom wypadku drogowego, ofiarom bójki i kilku innym. Było intensywnie i ciekawie. Dzięki różnorodności zadań mogliśmy wykorzystać mocne strony każdego z naszych ratowników.

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania doskonale przygotowując pozoracje, dbając o jak największy realizm, jasne zasady oraz o to, by zawodnicy nie mieli możliwości podglądania zadań przed przystąpieniem do nich.

Po każdej pozoracji kierownik zespołu mógł omówić działania ratowników i uzyskać informacje zwrotne o tym co zostało wykonane prawidłowo oraz jakie zostały popełnione błędy – dzięki czemu mogliśmy nie tylko rywalizować, ale przede wszystkim wynieść dużą dawkę nauki (a na tym zawsze zależy nam najbardziej).
Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim uczestnikom za świetny czas. W przyszłym roku planujemy ponownie wziąć udział w zawodach 🙂

WOPR Włocławek
Osp Toporzysko
Lipnowskie WOPR
KM PSP Włocławek
Zakładowa Grupa Ratownicza Reckitt Nowy Dwór Mazowiecki
Komenda Miejska Policji We Włocławku
WOPR TORUŃ
Osp Kłotno
OSP Śmiłowice
Straż Miejska Toruń
Starosta Włocławski – Roman Gołębiewski
Urząd Gminy w Choceniu

15-16.07.2023 – nasi ratownicy dyżurowali w Górach Świętokrzyskich i wspierali patrole SOPR Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Mimo upalnej pogody na szlakach było spokojnie, większość turystów została w domach, a Ci którzy pojawili się na szlakach dbali o odpowiednie nawodnienie oraz ochronę przed słońcem.

27.06.2023 – ależ ten czas leci, dopiero co nasi ratownicy zdawali egzamin wewnętrzny, a już nadszedł czas na kolejny. Ratownicy Niezależnej Grupy Ratowniczej R1 są zobowiązani do podchodzenia do egzaminu wewnętrznego raz na pół roku. Dzisiaj egzaminował nas Piotr Amenda. Wszyscy nasi ratownicy przeszli egzamin pozytywnie. GRATULUJEMY!

Dziękujemy Grupa Emermed za użyczenie sali oraz sprzętu szkoleniowego.

24-25.06.2023 – część naszych ratowników spędziła weekend w Górach Świętokrzyskich gdzie od lipca będziemy pełnić dyżury wraz z SOPR Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Przez dwa dni poznawaliśmy teren, specyfikę działań oraz doskonaliliśmy techniki ewakuacji poszkodowanych z terenów trudno dostępnych.

20.06.2023 – ekipa naszych ratowników szkoliła z pierwszej pomocy młodzież z jednego z warszawskich liceów.

19.06.2023 – szkoliliśmy z pierwszej pomocy. Uczestnicy zaciekawieni i chętni do nauki – takich lubimy najbardziej 🙂

17.06.2023 – wspieraliśmy III Rajd Szkoleniowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Piaseczyńskiego „Zimne Doły 2023”. Mieliśmy przyjemność przygotować jedną z pozoracji, z która musiało się zmierzy dziewięć drużyn. Młodzi ratownicy musieli u nas na punkcie udzielić pomocy dwóm osobom pogryzionym przez psa. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie do udziału w tak wspaniałym wydarzeniu. Fundacja Anikar
Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Anikar
MDP OSP Zamienie
OSP Zamienie
OSP KSRG Kawęczynek
Piaseczyńskie WOPR – Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria
OSP Góra Kalwaria
OSP Bielawa
OSP Piaseczno – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza
OSP Uwieliny
Katarzyna Paprocka
OSP Nowa Wola
MDP Nowa Wola

05.06.2023 – nasza Grupa rozpoczęła współpracę z Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej. Jesteśmy po pierwszym dyżurze. Do zadań naszych ratowników będzie należało objęcie opieką pierwszo-pomocową pensjonariuszy oraz promowanie i udzielanie porad co do zdrowego trybu życia we wszystkich aspektach z tym związanych. W ramach działań wykonaliśmy pomiar podstawowych parametrów życiowych, takich jak ciśnienie krwi czy saturacja u podopiecznych, wykonaliśmy kilka opatrunków oraz udzieliliśmy wsparcia psychicznego. Cieszymy się, że nasza wiedza i doświadczenie mogą pomóc w poprawieniu komfortu życia podopiecznych Fundacji.

02.06.2023 – piknik z okazji Dnia Dziecka, to wspaniała okazja do zapoznania się, albo odświeżenia wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Jedna z naszych ratowniczek miała przyjemność uczestniczenia w pikniku. Poziom wiedzy dzieciaków napawa optymizmem, oby tak dalej 🙂👍Zdjęcia zaczerpnęliśmy z fb https://www.facebook.com/profile.php?id=100063812182484

26.05.2023 – nasi ratownicy wspierali Piknik Rodzinny w warszawskiej Szkole przy ul. Czumy. Uczestnicy mieli możliwość spróbowania prowadzenia RKO i dowiedzenia się jak to robić prawidłowo.

18.04.2023 – uczestniczyliśmy w gali, podczas której Fundacja Ambulans z Serca świętowała zakup nowej karetki 🚑 Karetkę udało się zakupić dzięki hojności 3487 darczyńców 😍
Nasza Grupa otrzymała od Fundacji wyróżnienie, za które bardzo dziękujemy. Jesteśmy wzruszeni i niezwykle dumni, otrzymanie wyróżnienia od Fundacji, która robi tak wiele dobrego na profesjonalnym poziomie, to zaszczyt.
Dziękujemy! ❤️

13-16.04.2023 – wzięliśmy udział w Manewrach Poszukiwawczo-Ratowniczych JURA, na które jeździmy od początku powstania naszej grupy. Zawsze są one doskonałą okazją do ćwiczenia ratownictwa pod okiem instruktorów, sprawdzenia swoich umiejętności, uczenia się prowadzenia poszukiwań oraz do pobycia razem i spędzenia czasu wśród ludzi oddanych ratowaniu i niesieniu pomocy innym. Jest to też czas relaksu i np. możliwość zwiedzenia jaskiń wraz z ludźmi doskonale znającymi podziemne korytarze.

Dziękujemy Fundacja Anikar za zorganizowanie Manewrów, sędziom, pozorantom, przewodnikom po jaskiniach oraz ekipom biorącym udział w manewrach. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i czekamy na kolejne Manewry 🙂

GRS OSP Ruda Śląska
OSP Klimontów
Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Anikar
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Chełchy
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Żary
Ochotnicza Straż Pożarna OSP GPR Solarnia
Górnośląska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza
Ochotnicza Straż Pożarna we Mstowie
Podwodnik Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych
Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza SIRON

19.03.2023 – jeden z naszych ratowników wspierał Patrol Fundacja Ambulans z Serca. Poza wieloma założonymi opatrunkami, był też trudniejszy przypadek. Patrol natrafił na osobę nieprzytomną, którą znaleźli przechodnie. Zespół Ambulansu z Serca wraz z naszym ratownikiem udzielili wspólnie pomocy osobie potrzebującej, zgodnie ze wszystkimi procedurami kwalifikowanej pierwszej pomocy, po czym przekazali osobę poszkodowaną zespołowi ZRM.
Sytuacje takie jak ta pokazują jak ważna jest reakcja świadków (brawo dla przechodniów) oraz wzorowa współpraca między ratownikami. Poczytajcie więcej o akcji na Facebooku Fundacja Ambulans z Serca

17-18.03.2023 – wspomagaliśmy Festiwal Ludzi Aktywnych Kulturalnie i zapewnialiśmy obstawę medyczną. Kilka dni wcześniej zwrócono się do nas z zapytaniem czy możemy pomóc młodzieży która sama organizuje cały festiwal. Udało nam się zebrać ratowników i w dniach 17-18.03 dyżurowaliśmy w XXXIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Miguela de Cervantesa w Warszawie. Na szczęście było spokojnie.

11.03.2023 – sobotę spędziliśmy na Małych Manewrach, na które zaprosiliśmy Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Anikar oraz SOPR Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nienajlepsza pogoda (deszcz, wiatr, śnieg) nie wystraszyła ratowników i nie przeszkodziła w działaniach.

Każdy z zespołów przygotował po jednej pozoracji i każdy miał okazję sprawdzić swoje umiejętności na trzech różnych zdarzeniach.Mieliśmy osobę potrąconą przez samochód, agresywnego niedoszłego samobójcę będącego pod wpływem środków psychoaktywnych, biznesmena wyrzuconego w lesie przez porywaczy i jedno nietypowe zadanie – prowadzenie RKO przez dwójkę ratowników z zasłoniętymi oczami, podczas gdy trzeci miał założone alkogogle.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, aktywny udział i wspólne doskonalenie umiejętności ratowniczych.

29.01.2023 – nasza aukcja na rzecz WOŚP dobiegła końca. Zaczęliśmy od 199zł – taka była kwota na początku. Później cały czas rosła. Ostatecznie w tym roku skończyliśmy z wynikiem 2405zł !!!

28.01.2023 – wzięliśmy udział w ćwiczeniach z ratownictwa lodowo-wodnego KRA 2023. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności technik podejmowania poszkodowanych oraz zasad postępowania w przypadku hipotermii. Ćwiczenia rozpoczęły wykłady, następnie odbył się pokaz ratowniczy – podjęcie poszkodowanego z wody oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W dalszej części ratownicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności na pięciu różnych pozoracjach – dwóch w wodzie i trzech na lądzie.
W ćwiczeniach udział wzięli:
Ochotnicza Straż Pożarna w Nieporęcie
Ochotnicza Straż Pożarna w Wólce Radzymińskiej
Ochotnicza Straż Pożarna w Kątach Węgierskich
Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliszewie
Ochotnicza Straż Pożarna w Markach
Niezależna Grupa Ratownicza R1
Za organizację ćwiczeń odpowiadała Ochotnicza Straż Pożarna w Nieporęcie oraz Grupa Emermed, których wspierali nasi ratownicy. O to by nikt nie był głodny zadbał Adamus Wyroby Domowe.
W sumie w ćwiczeniach KRA 2023 udział wzięło ponad 70 osób.
Dziękujemy za zaproszenie do udziału w ćwiczeniach oraz pomocy przy organizacji. Dziękujemy wszystkim za wspólny czas oraz możliwość doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności.

20.01.2023 – po raz kolejny szkoliliśmy wolontariuszy z Fundacja Ocalenie. Grupa była bardzo zaangażowana, chętna do ćwiczeń i wnikliwie dopytująca o szczegóły.

14.01.2023 – dwójka naszych ratowników szkoliła wolontariuszy z Fundacja Ocalenie. Uczestnicy nie mieli lekko, wszystkie umiejętności musieli przećwiczyć podczas kilku niełatwych pozoracji.

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ w 2022 ROKU

Nadszedł Nowy Rok, więc czas napisać kilka słów o tym, który już minął, czyli 2022. Jakie podjęliśmy działania?

-od początku trwania konfliktu na Ukrainie pomagaliśmy w Punktach Pomocy Uchodźcom oraz na warszawskich Dworcach wraz z wolontariuszami z m.in. takich organizacji jak Ambulans z Serca, Fundacja Anikar, Fundacja Jednym Śladem i Fundacja First Responder
– przekazaliśmy na Ukrainę zestaw kilku w pełni wyposażonych apteczek- stworzyliśmy naszywki „Medycy Pomocni Ukrainie” z których cały dochód, przy wsparciu QRDE, przekazaliśmy na wsparcie działań Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK
– wzięliśmy udział w Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze JURA 2022 zdobywając II miejsce- przeprowadziliśmy cztery szkolenia z pierwszej pomocy dla wolontariuszy z Fundacja Ocalenie
– braliśmy udział w imprezie, której celem jest zbiórka krwi – MOTOSERCE, gdzie wraz z Fundacja Jednym Ślademm i druhami z Ochotnicza Straż Pożarna Milanówek przygotowaliśmy symulacje wypadku komunikacyjnego
– szkoliliśmy z pierwszej pomocy młodzież z jednego z warszawskich liceów
– zabezpieczaliśmy medycznie turniej piłki nożnej Warsaw Football Pride 2022
– zabezpieczaliśmy medycznie treningi motocyklistów przed Mistrzostwami Europy Supermoto na Torze Słomczyn
– pomagaliśmy w zabezpieczeniu przejazdu XXI parady motocykli MotoCud
– pomagaliśmy w zabezpieczeniu trasy przejazdu „Świeć przykładem nocą” organizowanej przez Fundacja Jednym Śladem
– przeprowadziliśmy zajęcia z pierwszej pomocy dla przedszkolaków- wzięliśmy udział w Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze Mazury 2022
– rozpoczęliśmy współpracę z Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie
– wzięliśmy udział w cyklu szkoleń w Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie z zakresu ratownictwa
– przeszkoliliśmy z pierwszej pomocy pracowników Teatr Witkacy w Zakopanem
– wzięliśmy udział w manewrach ratowniczych organizowanych przez SOPR Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
– w sumie przez ponad 100h ćwiczyliśmy nasze umiejętności ratownicze
– nasi ratowniczy przeszli dwa egzaminy wewnętrzne

Dziękujemy wszystkim za ten rok, wspólne działania, naukę i ćwiczenia. Mamy Nowy Rok, nowe pomysły i chęci do dalszych działań.

10-11.12.2022 – na zaproszenie Naczelnika SOPR Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wzięliśmy udział w Manewrach Ratowniczych.

Sobotę rozpoczęliśmy od ćwiczenia zjazdów na linie z użyciem m.in. takich przyrządów jak GriGri czy Rig oraz na półwyblince, by później dotrzeć do poszkodowanego po upadku z wysokości. Poszkodowany na początku przytomny, skarżący się na ból pleców, później nieprzytomny.

Po krótkiej przerwie na odpoczynek zostaliśmy przeszkoleni z budowania systemu wyciągowego typu „flashencug” po czym udaliśmy się na kolejne zadanie – musieliśmy odnaleźć poszkodowaną, która poszła do jaskini i nie wracała. Zlokalizowaliśmy ją w najdalszej części, była przytomna i skarżyła się na ból głowy. Musieliśmy poszkodowaną wyewakuować i dotransportować do schroniska.

Po przerwie na obiad czekały nas poszukiwania dwóch osób zaginionych które ostatnio widziano przy wejściu do jednej z jaskiń. Działania w tym zadaniu prowadziliśmy razem z ratownikami i ratowniczkami z SOPR. Wspólnymi siłami odnaleźliśmy i wyewakuowaliśmy dwie osoby poszkodowane – jedna przytomna z urazem nogi, druga nieprzytomna w hipotermii.

Na koniec pierwszego dnia spotkaliśmy się na omówieniu wszystkich działań.

Niedzielę rozpoczęliśmy krótkim szkoleniem z zakresu wsparcia psychologicznego osób poszkodowanych, po czym udaliśmy się w teren na poszukiwanie dwóch zaginionych osób. Warunki były trudne, wiał wiatr, padał śnieg, były zaspy i niska temperatura. Ponieważ służby nie mogły dotrzeć,, musieliśmy zbudować schronienie dla poszkodowanych. Każda z ekip dla jednej osoby poszkodowanej. Do dyspozycji mieliśmy płachty ratunkowe, liny, karabinki i duże ilości folii NRC. Wszystkie nasze działania były prowadzone w warunkach zimowych, przy temperaturze poniżej zera i w śniegu, w związku z czym musieliśmy zwracać szczególną uwagę na zabezpieczenie termiczne naszych poszkodowanych.

Manewry zakończyliśmy omówieniem działań i snuciem planów na kolejne, tym razem wiosenne 🙂Dziękujemy całej ekipie z SOPR Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe za wspólny czas, wspólne działania i naukę.

Słowa, jakie usłyszeliśmy od Naczelnika SOPR – „Jesteście w pełni profesjonalni i super z Was ludzie” napawają nas dumą i motywują do dalszego doskonalenia naszych umiejętności.

Dziękujemy!

18.11.2022 – to był intensywny dzień szkoleniowy z aktorami i pracownikami Teatru im. St. I, Witkiewicza w Zakopanem Tym razem to my byliśmy troszkę aktorami, odgrywając różne scenki pozoracyjne. Grupa naszych kursantów była mocno zaangażowana, chętna do nauki, uważna i nie bojąca się wyzwań. Możemy Was zapewnić, że przychodząc do Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem możecie czuć się bezpiecznie 🙂Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zaangażowanie.

15-18.09.2022 – kolejny raz braliśmy udział w Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze Mazury. W tegorocznych manewrach, oprócz zadań gdzie mogliśmy ćwiczyć umiejętności ratownicze, organizatorzy położyli nacisk na współpracę różnych formacji. Cywilne grupy ratownicze, służby mundurowe: WOT, Policja, OSP, PSP, Uczniowie szkoły mundurowej CEM. Wspólne działania pokazały że niezależnie od charakteru zdarzenia zespoły mogą się wzajemnie uzupełniać, wspierać i wiele od Siebie nauczyć.

Dwa pierwsze dni upłynęły pod znakiem reagowania na zagrożenia zdrowia i życia poszkodowanych w różnych typach wypadków i zagrożeń w trudnym terenie.
W trzecim i czwartym dniu na dużym terenie leśnym i akwenach mazurskich jezior, trwały ćwiczenia z poszukiwań osób zaginionych z lądu wody i powietrza z wykorzystaniem psów ratowniczych, pojazdów lądowych, dronów i łodzi.

Zespół Niezależna Grupa Ratownicza R1 ze względów losowych wydelegował grupę w okrojonym składzie, ale nie mogliśmy tam nie być. Wielkie brawa dla organizatorów, dziękujemy i czekamy na kolejne manewry!

02.09.2022 – pomagaliśmy w zabezpieczeniu trasy przejazdu Świeć przykładem nocą, czyli IX odblaskowa parada motocyklowa organizowanej przez zaprzyjaźnioną Fundacja Jednym Śladem

28.08.2022 – nasi ratownicy szkolili wolontariuszy z Fundacja Ocalenie, dla której regularnie prowadzimy warsztaty z zakresu pierwszej pomocy.

22.08.2022 – nasi ratownicy dbali o bezpieczeństwo podczas treningu Supermoto na podwarszawskim Torze Słomczyn.

14.08.2022 – pomagaliśmy w zabezpieczeniu przejazdu XXI parady motocykli MotoCud. Trasa liczyła około 60 km. Poza nami przejazd zabezpieczali ratownicy z Fundacja Jednym Śladem, Motocyklowe Ratownictwo Medyczne Warszawa Moto-Medic, RES Stowarzyszenie oraz Michał Grabowski. Dziękujemy!

24.07.2022 – nasi ratownicy dbali o bezpieczeństwo motocyklistów trenujących przed Mistrzostwami Europy Supermoto na Torze Słomczyn pod Warszawą. Szczęśliwie wszyscy zakończyli treningi cali i zdrowi.

10.07.2022 – nasi ratownicy zabezpieczali imprezę piłkarską – Warsaw Football Pride 2022. Większość interwencji kończyła się na użyciu słynnego IceMixa i bandaży, poza jedną, która skończyła się koniecznością wizyty jednej z zawodniczek na SOR i założenia czterech szwów. Większość obstaw medycznych meczy z jakim się spotkacie w naszych realiach realizowana jest przez jednego ratownika z torbą w której znajdziecie IceMix, kilka bandaży i kompresów. My podchodzimy do zabezpieczeń trochę inaczej – chcemy być zawsze przygotowani na najgorsze. Dlatego mieliśmy ze sobą w pełni wyposażoną torbę R1 oraz AED i przez całą imprezę był nie jeden, a dwójka ratowników. Nigdy nie realizujemy zabezpieczeń jednoosobowych.

22.06.2022 – szkoliliśmy młodzież z jednego z warszawskich liceów. Zaangażowanie młodych ludzi miło nas zaskoczyło. Byli tak zaciekawieni i chętni do ćwiczeń, że nie mieliśmy czasu na robienie zdjęć 🙂 Od dzisiaj około 40 osób więcej wie już, jak udzielić pierwszej pomocy i ratować życie ❤️

07.06.2022 – nasi ratownicy przeszli egzamin sprawdzający ich umiejętności. Takie egzaminy organizujemy regularnie co pół roku. Ich zaliczenie jest konieczne by móc działać w naszej grupie i brać udział w zabezpieczeniach. Dzięki takim sprawdzianom możemy być pewni, że każdy reprezentuje odpowiedni poziom umiejętności.

05.06.2022 – nasi ratownicy szkolili grupę wolontariuszy z Fundacja Ocalenie. Nie jest to nasze pierwsze szkolenie dla tej Fundacji i zapewne nie ostatnie 🙂Dziękujemy za zaufanie!

01.05.2022 – braliśmy udział w imprezie, której celem jest zbiórka krwi – MOTOSERCE , dzieje się w całym kraju, my byliśmy w Podkowie Leśnej, gdzie wraz z Fundacja Jednym Śladem i druhami z Ochotnicza Straż Pożarna Milanówek przygotowaliśmy symulacje wypadku komunikacyjnego. Pokaz współdziałania i możliwości sprzętu OSP Milanówek, bez którego prowadzenie takiej akcji jest utrudnione, a czasem niemożliwe. Podziękowania dla całego połączonego 🙂 zespołu i organizatorów.

13.04.2022 – jakiś czas temu stworzyliśmy naszywki upamiętniające działania medyków na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Cały zysk ze sprzedaży naszywek postanowiliśmy przeznaczyć na rzecz organizacji pozarządowej zajmującej się pomocą uchodźcom.

Zgodnie z obietnicą, 13.04.2022 cały dotychczasowy zysk z naszywek, wynoszący 1656zł, został przekazany na rzecz Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK.
Dlaczego akurat ta Fundacja? Bo od samego początku wojny intensywnie działają i pomagają uchodźcom. Długo by wymieniać co dokładnie robią, wszystko znajdziecie na ich profilu na fb. Tutaj wspomnimy tylko o transportach medycznych z Ukrainy do Polski oraz o zarządzaniu pomocą medyczną w punkcie pomocy uchodźcom w Nadarzynie pod Warszawą.|

Poniżej zdjęcie potwierdzenia przelewu oraz screenshot w fb Qrde.pl gdzie informują o przekazaniu zysku.

11.04.2022 – przekazaliśmy na Ukrainę zestaw kilku w pełni wyposażonych apteczek o wartości ponad 1300zł.
Do jednej z naszych ratowniczek odezwał się młody chłopak z Ukrainy z pytaniem czy mogłaby wesprzeć i przekazać mu jedną apteczkę (poprzez siostrę która będzie wysyłać rzeczy z Polski). Sprawa potoczyła się szybko – kilka wiadomości, wyprawa do Grupa Emermed gdzie ekspresowo skompletowano dla nas kilka apteczek (niestety czarne się skończyły) a na koniec wzruszające spotkanie z siostrą wspomnianego chłopaka i tym sposobem apteczki są już w drodze na Ukrainę.

10.04.2022 – przeprowadziliśmy kolejne szkolenie dla wolontariuszy z Fundacja Ocalenie. Jak widać na zdjęciach nudno nie było 🙂

07.04.2022 – w ostatnim czasie, dzięki Waszej hojności, udało nam się zebrać dość pokaźną kwotę. Obiecaliśmy, że wszystko co zbierzemy ponad założony cel, przekażemy na jedną z organizacji pozarządowych pomagających uchodźcom. Tym sposobem 5 kwietnia 2022 wpłaciliśmy na zrzutkę Fundacji Ambulans z Serca karetka dla bezdomnych 1506,78zł (1522zł ze zrzutki -1% obsługi przez zrzutka.pl).
By nie być gołosłownym, poniżej screen z fanpage Ambulansu z serca, gdzie potwierdzają, że rzeczywiście taką kwotę od nas otrzymali.

Nasz wybór padł właśnie na Nich, ponieważ widzimy jak intensywnie działają udzielając pomocy uchodźcom. Byli jedną z pierwszych grup stacjonujących na warszawskim Dworcu Wschodnim, gdzie dyżury pełnili codziennie po kilka godzin, mając do dyspozycji swoją karetkę. Obecnie można Ich spotkać m.in. na Dworcu Zachodnim, niestety już bez karetki, bo ta wysłużona odmówiła posłuszeństwa. Ambulans z Serca karetka dla bezdomnych jednak się nie poddaje, i zbiera na nowy pojazd. Jeśli chcecie dorzucić też coś od siebie, możecie to zrobić tutaj –> https://zrzutka.pl/d9xpvr


03.04.2022 – cały czas działamy w różnych miejscach – w punktach pomocy uchodźcom oraz na dworcach. Ostatnio często spotykamy zaprzyjaźnionych ratowników z fundacji Ambulans z Serca karetka dla bezdomnych która od początku kryzysu związanego z wojną w Ukrainie pomaga na warszawskich dworcach. Poniżej kilka zdjęć ze wspólnych działań.

24-26.03.2022 – uczestniczyliśmy w Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze JURA. Stawiliśmy czoła sześciu różnym pozoracjom w nocy i w dzień. Ciekawe pomysły organizatorów pozwoliły nie tylko sprawdzić nasze umiejętności, ale też poszerzyć naszą wiedzę. Cenne doświadczenie dzięki któremu mamy szansę być lepszymi ratownikami. Serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim ekipom ratowniczym za świetny czas. Na koniec nieśmiało się pochwalimy – zajęliśmy II miejsce. Bardzo nas to cieszy, bo w porównaniu do ostatnich Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze Mazury przesunęliśmy się o jedną pozycję do przodu 🙂

07. 03.2022 – od ponad tygodnia nieustająco działamy w kilku punktach pomocy uchodźcom. Dyżurujemy wraz z lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi i ratownikami KPP i zadziwiamy się, jak wspaniale układa się współpraca, mimo że wcześniej się nie znaliśmy.

Dodatkowo stworzyliśmy mini poradnik na temat pierwszej pomocy psychologicznej dla nie-psychologów. Co mówić? Czego nie mówić? Znajdziecie go na naszej stronie. Pomagamy też stworzyć małą listę FAQ dla wolontariuszy pracujących w punkcie medycznym Arena Ursynów.

Dziękujemy za wszelkie okazywane nam gesty wsparcia z Waszej strony.

od 26.02.2022 – dyżurujemy w punktach przyjęć uchodźców. Najpierw w punkcie w PKiN, który został przeniesiony na Arenę Ursynów. Obecnie działamy na Arenie, oraz na Dworcu Wschodnim. Udzielamy nie tylko pomocy medycznej asystując lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym, ale także wsparcia psychicznego.
Na dyżurach działamy z wolontariuszami z różnych grup ratowniczych, między innymi z Fundacja Jednym Śladem, Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska, Fundacja Anikar, Fundacja Ambulans z serca, a także z medykami niezrzeszonymi w żadnych grupach.

13.02.2022 – poprowadziliśmy ćwiczenia z pierwszej pomocy dla wolontariuszy z Fundacja Ocalenie. Były to ćwiczenia praktyczne mające na celu utrwalenie i przećwiczenie wiedzy nabytej na wcześniejszych szkoleniach. Uczestnicy jak zawsze byli niezwykle zaangażowani i pełni zapału do nauki.

04.01.2022 – nasi ratownicy podeszli do egzaminu wewnętrznego, podczas którego mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności. Takie egzaminy przeprowadzamy regularnie co pół roku, by upewnić się, że nasze ratownicze kompetencje są na odpowiednim poziomie. Wszyscy członkowie Niezależnej Grupy Ratowniczej R1 są zobowiązani do podchodzenia do takich egzaminów. Nikt nie ma u nas taryfy ulgowej.Ps. Oczywiście wszyscy egzamin zdali śpiewająco 🙂

19.12.2021 – wieczorem pojawiła się okazja żeby sprawdzić naszą gotowość bojową. Od momentu uzyskania informacji o tym, że możemy być przydatni podczas zabezpieczenia protestów, do momentu wyruszenia na zabezpieczenie, minęło ok. 10 minut. Na szczęście było spokojnie i nasz patrol nie miał żadnych interwencji. Protesty zabezpieczali również, jak zawsze niezawodni, ratownicy z grupy Stołeczni Samarytanie

19.12.2021 – szkoliliśmy wolontariuszy z Fundacja Ocalenie. Było to czwarte szkolenie dla tej Fundacji. Wolontariusze mieli bardzo dużo pytań, byli niezwykle zaciekawieni i zaangażowani. Bardzo żałujemy że mieliśmy ograniczony czas, bo przydałoby się go jeszcze duuuużoo, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania.

15.12.2021 – nasze ratowniczki i ratownicy wzięli udział – jako pozoranci – w ćwiczeniach służb w tunelu pod warszawskim Ursynowem, w ciągu drogi S2. Tunelem poruszał się autobus z pasażerami, który nagle zaczął się palić. Kierowca, mimo próby, nie zdołał ugasić pożaru. Wśród podróżnych wybuchał panika. W wyniku tego, że wybiegali na jezdnię tunelu, doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych.W ćwiczeniach brały udział wszystkie służby, które zazwyczaj pojawiają się przy tego rodzaju zdarzeniach oraz 29 pozorantów, wolontariuszy z różnych organizacji.
Fundacja AnikarMłodzieżowa Drużyna Ratownicza – WarszawaFundacja First ResponderCES EmergencyFundacja Moto – Medic Motocyklowe Ratownictwo Medyczne WarszawaFundacja Wsparcia Ratownictwa RKKomenda Stołeczna PolicjiKomenda Miejska PSP m.st. WarszawyPaństwowa Straż Pożarna

20.11.2021 – szkoliliśmy kolejną grupę wolontariuszy z Fundacja Ocalenie. To już trzecie nasze szkolenie dla tej Fundacji. Cieszymy się, że możemy dołożyć naszą małą cegiełkę do tego, by więcej osób wiedziało jak udzielać pierwszej pomocy.

11.11.2021 – jedna z naszych ratowniczek brała udział w zabezpieczeniu Marszu Niepodległości. Miało nas być więcej, ale niestety Covid troszkę nam namieszał. Na szczęście super ekipa z Centrum Ratownictwa przygarnęła naszą ratowniczkę do swojego zespołu.Od początku istnienia grupy staramy się odciążać Państwowy System Ratownictwa w trudnych czasach Covidowych i chętnie dołączamy do wszystkich działań inicjowanych przez Stołeczni Samarytanie.

21.10.2021 – na drodze ekspresowej S7 odcinek węzeł Tarczyn Północ – Tarczyn Południe (odcinek Grójec-Tarczyn w budowie) odbyły się ćwiczenia ratownicze pt. „DROGA 2021”. Scenariusz zakładał wypadek komunikacyjny autobusu i samochodu ciężarowego oraz 2 pojazdów osobowych wraz z 20 osobami poszkodowanymi.

Na zaproszenie Fundacja Anikar wzięliśmy udział w ćwiczeniach jako pozoranci. Było to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Dziękujemy!

17.10.2021 – szkoliliśmy wolontariuszy Fundacja Ocalenie z pierwszej pomocy. Wszyscy byli bardzo mocno zaangażowani, zadawali dużo pytań i chętnie uczestniczyli we wszystkich ćwiczeniach.

16.10.2021 – pomagaliśmy w II Rajdzie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Piaseczyńskiego „Zimne Doły 2021”. Przygotowaliśmy dwie pozoracje z którymi musiało się zmierzyć 11 zespołów. Do ich zadań na naszych stanowiskach należała pomoc osobie po wybuchu puszki po farbie wrzuconej do ogniska oraz osobie która wywróciła się jeżdżąc na motocrossie. Dziękujemy Fundacja Anikar za zaproszenie 🙂

10.10.2021 – pomagaliśmy w zabezpieczeniu medycznym protestu odbywającego się w Warszawie. Nasz zespół składający się z czterech ratowniczek podjął w sumie trzy interwencje – udzieliliśmy pomocy mężczyźnie, który się potknął i podczas upadku uderzył głową o krawężnik rozcinając lekko czoło oraz nos; młodemu chłopakowi który zasłabł stojąc w tłumie oraz kobiecie, która również zasłabła. Nasze działania zakończyliśmy o godzinie 22:00.Podczas protestów jak zawsze działaliśmy z ratownikami z grupy Stołeczni Samarytanie

30.09-03.10.2021 – uczestniczyliśmy w Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze Mazury. W czwartkową noc oraz piątkowy dzień przyszło nam zmierzyć się z dziesięcioma pozoracjami. Po każdej z nich mogliśmy porozmawiać z sędziami i usłyszeć co zrobiliśmy dobrze, a co należałoby poprawić (za co bardzo dziękujemy!). W sobotę zbieraliśmy doświadczenie w dość nowym dla nas obszarze jakim są poszukiwania terenowe.Przez cały weekend mieliśmy okazję posłuchać bardzo ciekawych wykładów przygotowanych przez Beatę Wiśniewską.

Dziękujemy organizatorom, oraz wszystkim biorącym udział w manewrach, za wspólny czas, możliwość wspólnych działań oraz poszerzania naszej wiedzy i doświadczenia. Cieszymy się z wyróżnienia (zajęliśmy trzecie miejsce), a o poziomie zespołów niech świadczy fakt, że do najlepszych zabrakło niespełna 0,5 pkt. To tylko motywacja do pracy i szlifowania zdobytej wiedzy by jeszcze lepiej służyć osobom potrzebującym pomocy.Gratulujemy naszemu zespołowi i już nie możemy się doczekać Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze JURA w 2022 roku 🙂

28.09.2021 – dwie nasze ratowniczki przeprowadziły szkolenie z pierwszej pomocy dla maluchów z przedszkola Biedroneczka w warszawskim Ursusie. Maluchy były bardzo zaangażowane i chętnie ćwiczyły. 🚑🤗

26.09.2021 – szkoliliśmy pracowników i wolontariuszy Fundacja Ocalenie z zakresu pierwszej pomocy. Zawsze staramy się wpleść w szkolenie jak najwięcej pozoracji i robimy co się da, by były jak najbardziej realistyczne, dlatego często podczas naszych szkoleń jest krwawo..

12.09.2021 – ćwiczyliśmy techniki linowe – trochę wspinaczki, trochę autoratownictwa, trochę ratownictwa. Pod czujnym okiem Siga Siga – szkoła wspinania. Dziękujemy za ciekawe i rozwijające zajęcia!

08.09.2021 – jeden z naszych ratowników udzielał pierwszej pomocy motocykliście dość poważnie rannemu w wypadku. Przeczytajcie relację pisaną na gorąco:Wypadek na trasie Strzeniówka – Nowa Wieś, motocyklista w starciu z Seicento. Jak dojechałem kierowca motocykla leżał. Dwóch świadków poprosiłem o zatrzymanie ruchu, jednego o wezwanie ZRM. Obrażenia motocyklisty – krwotok z lewej ręki, prawa obtarta, złamanie otwarte. Pierwszy zabezpieczyłem krwotok, abc (edit dla niewtajemniczonych – ABC to Airwais Breathing Circulation), stabilizacja głowy i nogi za pomocą świadków, urazówka (edit – badanie urazowe), po 5 min na miejsce dojechało OSP – tlen , kramery, kołnierz. Ponowne abc i urazówka. Ze strażakami przełożyliśmy go na deskę, pasy i stabilizacja głowy, klocki. Poszkodowany przytomny. ZRM (edit – ZRM czyli zespół ratownictwa medycznego) po 15min. Przełożyli na nosze i transport.Jesteśmy dumni z takich ratowników!

05.09.2021 – nasi ratownicy udzielali pomocy przy zdarzeniach drogowych w Warszawie na które najechali.
Jedna z ratowniczek przy kolizji – jedna osoba poszkodowana. Jeden z ratowników – przy potrąceniu pieszego. Zawsze gdy jest taka potrzeba odkładają wszystko inne na później i udzielają pierwszej pomocy.

25.08.2021 – pomagaliśmy w poszukiwaniach osoby zaginionej w okolicach Otrębus pod Warszawą. Ponieważ wśród osób poszukujących nie było nikogo doświadczonego w prowadzeniu takich działań, pomogliśmy skoordynować uczestników i zarządzać logistyką działań. Poszukiwania prowadzone były od godziny 16:00. Zostały zakończone chwilę przed godziną 18:00.

14.08.2021 – trójka naszych ratowników pomagała w zabezpieczeniu przejazdu parady motocykli podczas imprezy MotoCud. Poza nami przejazd zabezpieczali również ratownicy z innych organizacji, m.in. z Fundacja Jednym Śladem, która w tego typu zabezpieczeniach ma ogromne doświadczenie. Było ciekawie, gorąco i na szczęście wszystko przebiegło gładko 🙂

17.07.2021 – nasi ratownicy zabezpieczali trening SuperMoto w podwarszawskim Słomczynie

29.06.2021 – nasze dwie ratowniczki pomagały jako pozorantki na szkoleniu z medycyny taktycznej w Grupa Emermed

18.06.2021 – przeszkoliliśmy kolejną grupę chętnych z jednego z osiedli na warszawskiej Woli.

12.06.2021 – przeszkoliliśmy z zakresu podstawowej pierwszej pomocy chętnych z jednego z osiedli z warszawskiej Woli.

22.05.2021 – dwójka naszych ratowników dbała o bezpieczeństwo uczestników imprezy charytatywnej – marszobiegu przez Kampinos Marsz KampWithAS. Zabezpieczenie było wyzwaniem logistycznym, bo trasa miała 30km a ratownicy mieli prawo wjechać na teren Kampinowskiego Parku Narodowego tylko w przypadku konieczności interwencji medycznej. Na szczęście nic złego się nie wydarzyło. Tylko wszyscy troszkę zmokliśmy 💦, ale przecież deszcz nam nie straszny 🙂

Wraz z nami imprezę zabezpieczał ratownik Sebastian Krupiński.

Zdjęcia autorstwa Łukasz Ograbek

Dziękujemy!

17.05.2021 – nasi ratownicy, oraz ratownicy zaprzyjaźnieni z naszą grupą, zaczęli dyżury w namiocie triagowym przy Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej. Szpital poprosił nas o pomoc, a my nie mogliśmy odmówić. Każdy z wolontariuszy, mimo że wszyscy pracują na etatach, poświęca swój wolny czas by pomóc tyle, ile tylko się da.

12.04.2021 – 12.05.2021 – od połowy kwietnia piątka naszych ratowników i ratowniczek dyżurowała w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Księżnej Anny w Warszawie. W sumie ratownicy przepracowali 100h. Wszyscy pomagali w ramach wolontariatu. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie 😍

10.04.2021 – zabezpieczaliśmy protesty, które odbywały się w Warszawie, w okolicach Placu Piłsudskiego. Szykowaliśmy się na sporą liczbę protestujących i różne możliwe scenariusze. Na szczęście było bardzo spokojnie i podczas całego zabezpieczenia nie mieliśmy żadnej interwencji. Jak zawsze przy tego typu wydarzeniach byliśmy częścią większej grupy wolontariuszy znanych jako Stołeczni Samarytanie.

27-28.02.2021 – braliśmy udział w Zimowych Mistrzostwach Ratowniczych Skoczów 2021 . Na nasz zespół ratowniczy czekało 6 zadań dziennych, 2 zadania nocne, zadanie sprawnościowe oraz test wiedzy. Drugiego dnia Mistrzostw odbyły się działania podczas zdarzenia masowego .
Pierwszego dnia naszemu zespołowi przyszło się zmierzyć m.in. z wypadkiem drogowym, potrąceniem ciężarnej i dziecka, udarem, hipotermią, zatrzymaniem krążenia, konsekwencjami wybuchu petardy, czy koniecznością porozumienia się z osobą głuchoniemą (świetny pomysł na pozorację!).
Jesteśmy pod wrażeniem pracy organizacyjnej, ilości pozorantów i sędziów. Dziękujemy organizatorom za możliwość doskonalenia umiejętności, możliwość zweryfikowania swojej wiedzy teoretycznej i praktycznej w działaniach bojowych, za wspólny czas i pracę włożoną w przygotowanie wszystkich pozoracji.

Film z mistrzostw znajdziecie >>TUTAJ<<

Do zobaczenia na kolejnych Mistrzostwach!

14.02.2021 – wiecie jaki to dzień? Tak, Walentynki 🙂 Mało kto jednak wie, że jest to także Światowy Dzień Osób Chorych na Epilepsję.

Uniwerek.TV przygotował świetny materiał, a nasze ratowniczki miały przyjemność dołożyć do niego swoją małą cegiełkę 🙂

Obejrzyjcie koniecznie!
https://youtu.be/f2PWCZsTV0s

27.01.2021 – wzięliiśmy udział w projekcie Uniwerek.TV – pomagaliśmy w nagraniu filmu o pierwszej pomocy w przypadku ataku epilepsji. Było to dla nas nowe doświadczenie🙂 Pracę na planie filmowym dokumentowała Karolina Kiełczewska. Dziękujemy Uniwerek.TV za wspólną przygodę i działania edukacyjne z zakresu pierwszej pomocy.

Premiera filmu już 14.02.2021


13.12.2020 – w rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce, na ulicach Warszawy odbyło się kilka manifestacji. Ratownicy, często o różnych poglądach, charakterach, upodobaniach, gustach i zawodach, po raz kolejny pojawili się, by wspólnie działać w jednym celu – niesienia pomocy tym, którzy mogą jej potrzebować. Niezależnie od tego kim są, co robią i gdzie stoją. Pojawili się również po to, by odciążyć Państwowy System Ratownictwa. Ponad 50 ratowników i ratowniczek wyszło na ulice, żeby wszyscy uczestnicy protestu, postronne osoby będące w okolicy, oraz służby, czuli się bezpiecznie.

Ratownicy NGR R1 i tym razem byli tam wraz z innymi. Na szczęście protesty były przez większość czasu spokojne, więc głównie się nudziliśmy 🙂


28.11.2020 – pomagaliśmy w zabezpieczeniu medycznym protestów odbywających się w Warszawie. Na szczęście było spokojnie, a nasze dwa zespoły miały tylko jedną interwencję. Wraz z ratownikami NGR R1 w naszych zespołach działała z nami trójka zaprzyjaźnionych ratowników oraz lekarz. Dziękujemy za wzorową współpracę!


18.11.2020 – pomagaliśmy w zabezpieczeniu medycznym protestów odbywających się w Warszawie. Początkowo było spokojnie, później jednak został użyty gaz w związku z czym mieliśmy ręce pełne pracy. Udzieliliśmy pomocy ponad dwudziestu osobom, które ucierpiały od gazu oraz trzem osobom, które miały atak paniki. Działania zakończyliśmy około godziny 23:00.

Podczas protestów jak zawsze działaliśmy z ratownikami z grupy Stołeczni Samarytanie.


14.11.2020 – dyżurowaliśmy podczas protestu pod sejmem na wypadek gdyby ktoś potrzebował pomocy. Na szczęście było spokojnie. Wspierał nas także ratownik z Warsaw First Aid Squad oraz ratownicy z grupy Stołeczni Samarytanie.


11.11.2020 – pomagaliśmy w zabezpieczeniu medycznym Marszu Niepodległości. Cel przyświecał nam ten sam co zawsze – odciążyć Państwowy System Ratownictwa. Działo się dużo, więc nie narzekaliśmy na brak pracy.

Podczas działań współpracowaliśmy z ratownikami z grupy Stołeczni Samarytanie.


02.11.2020 – nasi ratownicy ponownie zabezpieczali protesty odbywające się w Warszawie.


30.10.2020 – staraliśmy się odciążyć Państwowe Ratownictwo Medyczne zabezpieczając protesty odbywające się w Warszawie.

Podczas całego zabezpieczenia udzieliliśmy pomocy przy skręconej kostce, skaleczonej dłoni, rozciętej dłoni oraz rozciętym palcu. Uczestnicy bardzo żywiołowo dziękowali nam za nasze wsparcie, za co pięknie dziękujemy.

Podczas działań współpracowaliśmy z ratownikami ze grupy Stołeczni Samarytanie.